Yobazlığın Evrenselliği!..

İbadetler yanında dinin diğer icaplarının yerine getirilmesi, bir “kral tanrı”ya borç ödeme faslından çıkmadıkça maksad hasıl olmuyor. Sarf ettiği yorucu emeklere rağmen eli boş çıkan dindar ise ya bunları terk edecek veya bir riya ve gösteri ahlakına teslim olacaktır.
Bütün ilahi dinler gibi, İslam da insandaki ilahi özün kabuğunu çatlatıp, mensubunu bir fiili buluşmaya, ben algısındaki aldanıştan hakkanî bir kişiliğe iletmek ister. “Allah’ın ahlakı ile ahlaklanmak”tan kasıt bu uyanışın temini değilse nedir?
Cehil ile yapılan ibadettense ilim ile uyumayı tercih edişteki dehşetli ikaz bile kâr etmiyorsa bize, nasıl uyanacağız? Adı ne olursa olsun bütün mutaassıpların dini birmiş gibi geliyor insana…
İskenderiyeli kadın filozofun katili, dillere destan kütüphaneyi yakan, Galile’yi engizisyon mahkemesinde yargılayan(!) Hristiyanlardaki yobazlıkla, Felsefeyi halen haram zanneden Taliban veya Işidci (daha ötesini söylemeyelim) Müslüman arasında ne fark var?
Kalbindeki uyananların durumu da aynı şekilde olmalı! Hak ve batılı “kendindeki aslî kişilği anlama ve uyanma” haliyle, sığ dünyeviliğe mahkum anlama özürlülere atfetsek birileri kızmaz inşallah.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s