Damlalar – 536

“…
Diyanet İşleri Başkanlığı olarak son yıllarda bütün görev tanımlarını yeniden değiştirmek için uğraştıklarına dikkati çeken Görmez, şöyle konuştu:
‘Cami, sadece namaz kılma mekanı değil. İmam, sadece namaz kıldırmak için orada değildir. Toplumun bütün dertleriyle dertlenen, gözyaşlarını dindiren, sokak çocuklarıyla ilgilenen, yetimle fakirle dost olan, onunla kardeş olan, nerede derdi olan bir vatandaşımız, bir insanımız varsa hemen onun yanına gidip, onunla hemdert olan bir insandır, din gönüllüsüdür. Atanmış din görevlisi yok, adanmış din gönüllüsü olmalı. Bizim tanımımız bu. Hiç kimse namaz kıldırmak için sadece orada o vazifeyi ifa etmez.’…”
Tabii bu söylem pek güzel! Netice? Elli küsur yaşında ve cemaatten sayılması gereken birisi olarak, bir defa da komşularının ihtiyaçlarıyla ilgilenen bir camiye rastlamadım. Bu camide kim “cem” olur ki? Hala din gayretiyle devam eden bir cemaate sahip olduğunuza şükredin.
Allah rızası için bir defa da şu “para toplama günleri”(pardon cuma namazları demek lazımdı)nde mahallenin dulu, yetimi, hastası, yaşlısı, burs ihtiyacı duyan öğrencisi, işsiz ailelerin şartlarına katkı… adına yardım toplasanız!!!
Artık bu “camiye yardım” teranesi öğürtüyor. Beş yıldızlı camilerle öğünebilirsiniz. Ama bitişikte oturan muhtaç aileye kör ve sağır bir cami oldu bu.
Cami, imama ait bir mekan, imam camiden geçinen bir “din görevlisi”!
Bu görevli kitle aynı zamanda “sistem”in de garantisi! Laikliğin meşrulaşmasını sağlayan bir “din adamları kitlesi” işlevleri olduğunu da teslim edelim.
Yoksa halkla bütünleşmesi istenmiyor bunların.
Hem halkın dünyalarıyla barışık olmamaları da gerekiyor. O halk küfür ve günaha batmış bir kitle o efendiler gözünde. Nasıl Sekülerlere göre cahil ve dindarsa, bunlara göre de günahkar ve sapkın bir kitledir ahali.
Zavallı halkım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s