Kendi Dilinde Ad Vermek, Yaratılışın Kontrolünü Devam Ettirmektir

Mukaddes Türkçemiz, gayet saf bir “hikmet dili” olduğunu kaç defa daha ispatlamak zorundadır?

Ad vermek; bir malzeme veya değeri, bir büyük tasavvurun nisbetler ağına yerleştirmek demek. Ad verebilmek, bir varlık tasavvurunuz olmasını, ona tam bir itimad duymayı, tesbitlerini o güvene dayalı büyük bir yüreklilikle öne sürebilmeyi şart kılar.

Çünki ad verirken, ad verilene anlam ve değer de yüklenir. Varlığın kademeli yapısında bir hiyerarşi yaratılır. Öncelikler listesindeki mevkii tesbit edilir. Soyutlama yeteneği faal kalır. vs. vs….

Son asırlarda şekillendirdiğimiz terim sözlüklerimizi önce Arapça, sonra da frenk dillerine iltica ederek kuruşumuzda, Türkçeye düşmanlık değilse eğer, dilimizdeki varlık tasavvuruna karşı kayıtsızlık, cehalet ve güvensizlik belirleyici demektir.

Yesevî’nin, Yunus’un, Âşık Paşa’nın, Süleyman Çelebi’nin… dilinde gürül gürül Türkçe çağlayan hikmetin sonraki asırlarda neden Arapçaya boğdurulduğunu bu tesbit ışığında da düşünmek lazım.

Şehadet; madde zarfına sığmayan ruhun, şuurlu bir iradeyle, o varlık duyuşunu parçalayıp Hakk’a dönüşü, vüsulü değilse hiç bir şey değildir.

Temelinde “şehadet” şartı olan İslâmî hikmete, gerçekten şahid olan kimse ona ad vermekte sıkıntıya düşmez! Bilfiil kalbî tecrübesini kendi dilinde tasvir etmekte bir güçlük olacağına inanılamaz!.. Yani kendi dilinde bulamadığı ad verme imkanını bir yabancı dile ihale edişte bir kasıt yoksa eğer, aslında hem ulaştığına karşı tereddüd var demektir, hem de okuyucusunun aydınlanma ihtiyacına saygı duymuyordur… Dahası ad vermedeki cesaret şartını haiz değildir!

Halkın “anlama ihtiyacı”na saygıdan söz etmek ise imkansız!

Sorumluluğu, çok nadir dönem ve özel durumları istisna saysak bile, bir başka dilin anlama modeline ihale etmek, bir diğer yönden de aydınlar arasında kimlik buhranı yaşanmakta oluşun zımnen itirafıdır…

Gerisi lâf ü güzaf…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s