İnanma – Anlama – Medeniyet!

İnsan inanmadan yaşayamaz. En azından harflerin karşılıkları seslere, seslerin teşkil ettikleri kelimelere inanır. O inanmalar eşliğinde, inanmalarının içinde anlamalara yükselir. İnanmadaki genelliğe mukabil, anlama daha özeldir. İnanmanın niteliği, anlamada özelleşerek, sınırlanarak devam eder. Zaten an- sınır demektir ve anlama bir sınırlama işlemi olarak vücut kazanır.

Dolayısıyla anlamlandırma, inanmalarımız zemininden bir alanı, çerçeveleyip soyutlayarak belirlediğimiz daha açık seçikleşmiş inanmalardan meydana gelir. İnsan eserleri, o anlamların soyut halden tekrar maddeye yansıtılıp somutlaşarak tezahür eden biçimleridir.

Şehre, benzer inanma ve anlamalara sahip insanların ortak ve kuşaklar boyu çabalamalarla ortaya koydukları en etraflı eseri denilebilir.

Şu resme bakınca insan: “İyi ki Boğaz varmış!” demek ihtiyacını duyuyor. Bu tablonun Arjantin veya Singapur… vb. şehirlerinden farkı nedir? Şehir halkındaki “inanma-anlama” seyrinin eseri midir bu tablo?
Yoksa bir uluslar arası hükümranlık kurmuş, halkın zevkleriyle ilişkisiz, pragmatist bir beynelmilel çetenin ürettiği kanserli, insan tüketici bir dokunun topraklarımızı işgali mi?!..

Evet, yeni ve konforlu bir şehir doğuyor. Güzel diyenlerimiz de çıkabilir buna… Ama gönül isterdi ki ilk bakışta köprü ve Boğaz olmasa dahi tanıyabilsek, “Burası İstanbul’dur!” diye sevinebilseydik… Bu şehir Türk insanının alameti olan “anlama”ya mahsustur dememizi sağlayacak, karakterini teşhir edecek, soğuk damga gibi silinemeyecek işaretleri olsaydı…

Medeniyet inşa etmek o kadar sıradan bir iş ve iddia değildir!
İnanma- anlama geleneğiniz yoksa medeniyetiniz de yoktur!

Hemen hemen bütün sosyal meselelerimizin mahreci, Birlik inancıyla anlayan toplum telakkisinden; maddeci, menfaatçi ve tabii kesret esaslı ve kaotik inanmaların eseri olan bir anlamayla bakar olmamızdır…

Allah bu millete kendi yaratıcılığının sırlarını içinde taşıyan kendi toplumsal tecrübesiyle, TOPLUMSAL AKLI ile buluşmayı yeniden nasib eder inşaallah…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s