Herkes Sadece Bir Kişi!..

Hayatın en güzel ve saf yaşanma biçimi, tabii, onu hayır niyet ve eylemle değerlendirmek. Etrafımızdaki mahlukat ile ortak bir varoluş mayası taşıdığımıza göre, hizmetin bir Tevhid istihsal imkanı taşıdığını görmemek olmaz.

Ancak hayır ve hizmet halinde iken, çevredeki kendilerine hizmette bulunulan ham ervah, bize, tahakküm ve mülk edinilecek eşya muamelesi yapmaktan geri durmaz. Bu da pek eski bir kural! Eğer temellük edinilmeye direnecek olursanız da, bu sefer hased ve husumetlerine muhatap olursunuz.

Hz. Ali’nin, tanımadığı birisinin kendisi aleyhine konuştuğu nakledildiği vakit: “Ama ben ona iyilik yapmamıştım ki! O neden aleyhimde bulunsun!” sözü kanaat-i acizanemce tam bu noktada zuhur eden bir evrensel hal… Bir küresel beşer zaafı!..

Bu gerçeği görmekle hikmet ve Tevhid istihsal çabamızı terk mi etmeliyiz? Tabii ki hayır. Ama tevazu ve inzivâmızı muhafazayı öğrenmekte daha hızlı olunması gerektiğini görüyorum. Kesreti vahdet yapmanın en müşkil yeri işte burası!

Ham ruhların algı sapmasından hemence kurtulmasını beklemek hatalı. O yapı, devam, kemal ve beka sırrını nefsani mülkiyet ve dünyevi iktidarda görmekten çıkıncaya, nefsindeki kudret ve iradede Hakk’ı buluncaya kadar durmadan mülkiyet temini için çırpınacak.

Sizin hizmetinizi dahi o iktidara payanda kılacak!

Bu halde hikmet adına hizmette devam etmekten yılmayacak Tanrı erleri ise, kalbinde bulduğu dışında hiç bir yerden ve kimseden meded beklemeyecek. Gayrıya umut bağlamayacak…

Allah bize kâfidir diyecek… Sadece demeyecek, bulacak…

Nankörlük hizmet ehlinin şeytanıdır.

Şeytana uymayacak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s