İman ve Yaşama Üslûbu

Yayın Dünyası, “İman ve Yaşama Üslûbu”, Tercüman, İstanbul, 26.09.1986
Nihad Sami Banarlı külliyatının onuncu kitabı da yayınlandı : “İman ve Yaşama Üslubu.”Daha çok edebiyat tarihçisi olarak tanınan Nihad Sami Banarlı, 1930’dan itibaren çeşitli gazete ve dergilerde hemen her konuda fıkra, deneme ve ilmi makaleler yazmıştı. “İman ve Yaşama Üslubu” bu yazıların mühimce bir kısmını içine alıyor. Banarlı , sağlığında ilgiyle okunan yazılarından bir kısmını “Türkçenin Sırları” adıyla toplamış ve bu kitap külltür çevrelerinde geniş yankılar uyandırmıştı.  Vefatından sonra çıkan ilk eser ise iki ciltlik “Şiir ve Edebiyat Sohbetleri”dir.

“İman ve Yaşama Üslubu”na bir takdim yazısı yazan Said Başer,  “Şiir ve Edebiyat Sohbetleri’ni yayınladıkları zaman, Banarlı’nın yazılarının ancak bu kadar olduğunu zannettiklerini, diğer yazılarının sonraki yıllarda tesbit edilebildiğini” söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Banarlı’ nın dünyasına girmek demek, bir bakıma Türklüğü, kültürümüzü onun gözüyle yeniden tanımak demekti. Dolayısıyla uzun zaman bu yazılardaki mana aleminin dışında kaldık. Hemen hepsini defalarca okumamıza rağmen, her biri mürekkep bir tefekkür mahsulü olan bu yazıları ne türlü tasnife tabi tutmak gerektiğine karar veremedik.

“Birçok tasnif denemesinden sonra gördük ki, bu yazılar, belli bir fikir ve iman kompozisyonunun zaman içine serpiştirilmiş parçaları gibiydiler. Mesela 1946’da yazılmış bir gazette fıkrası, 1970’lerde kaleme alınmış diğer bir makaleye giriş hüviyetinde idi. Topluca söylendiği takdirde zamanın otoriter rejimini huylandıracak fikirler, parça parça, tedirginlik uyandırmadan ifade edilmişIerdi(… )  Muhtelif konulardaki bu yazıları mevzularına  göre ayırıp, hazırlanan kitaplarda yazılış sırasıyla vermek mümkündü. Ancak Milli Şef devri, 1960 ihtilali gibi devirlerde, Nihad Sami Bey, yazılarında söyleyeceğini yine söylüyor ama meseleleri sondan başa doğru da işleyebiliyordu. Eğer kitaplar yazıların tarih sırasına gore  düzenlenselerdi, kitaplarda Işlenen fikirlerin insicamı bozulabilirdi.”

“Iman ve Yaşama Üslubu”nda da yazılar, yazılış tarihlerine göre değil, muhteva bakımından birbirini tamamlayacak şekilde sıralanmış. Eser beş bölümden meydana geliyor: İman ve Taassub”, “Din Terbiyesi ve Sanat”, “Yaşama ÜsIubumuz”, “İnkar Hastalığı” ve “Uyanmaya Dair”.

Merhum Banarlı’nın bu son kitabı için, Yahya Kemal’in iman anlayışının bir tefsiridir denilebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s