“İmam-ı Azam Bizim İçin Modeldir”

12.11.1990, Pazartesi, Zaman

Azerbaycan Halk Cephesi liderlerinden Aliyev daha önce de gazetemize açıklamalarda bulunmuştu.

“İmam-ı Azam bizim için modeldir”

Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ebulfez Aliyev, “Bizim hukuk sistemimizi yakın vadede çözmemiz mümkün değil. Uzun vadede çözmek için ise islam hukuk sisteminin metodlarını kullanacağız. içtihat anlayışına işlerlik kazandırmak istiyoruz. Imam-I Azam bizim için bir model hukukçudur” dedi.

“Devlet bir cihazdır milletin dini olur” diyen Aliyev, “ideoloji çok kötü bir şeydir. Hayatı durdurur. Devleti ideoloji ile bağlamak çok fena bir şeydir” şeklinde konuştu

M.Ali.Eren

İSTANBUL-(ZAMAN) – Azerbaycan Halk Cephesi Lideri Ebulfez Ali Elçibey (Aliyev) İmam-ı Azam’ın bir hukukçu olarak kendilerine model olduğunu söyledi.

Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda yapılan sinevizyon gösterilerinde konuşan Ebulfez Ali Elçibey, Azerbaycan’ın geleceği konusunda yöneltilen soruları cevaplandırdı. Gelecekteki Azerbaycan’ın hukuk sisteminin yakın ve uzun vadede nasıl halledileceği  şeklindeki bir soru üzerine Ebulfez Ali Elçibey, “Bizim hukuk sistemimizi yakın vadede çözmemiz, mümkün değil. Uzun vadede çözmek için ise İslam hukuk sisteminin metodlarını kullanacağız. Içtihat anlayışına işlerlik kazandırmak istiyoruz, geleneklerimizden hareket edeceğiz. İmam-ı Azam bizim için bir model hukukçudur.” dedi.

Devletin dini olabilir mi? şeklindeki bir soruya karşılık Ali Elçibey, “Devlet bir cihazdır, milletin dini olur” diye cevap verdi.

“Bütün zaaflarına, yalnızlığına ve resmi ideolojisine rağmen şu anda size Türkiye dışında yardım edecek ikinci bir ülke yok. Fakat Türkiye’nin de zaafları ortada sizin için Türkiye bir model ülke olabilir mi?”  şeklinde yöneltilen bir soruya ise Ebulfez Ali Elçibey “Türkiye bizim için istifade edilebilecek bir ülke ama şartlarımız başka başka olduğundan bize model olamaz . 70 senelik komüniz işgalinden sonra kendimize mahsus çareler bulmak zorundayız” dedi.

“İleride ‘Elçibeyizm’ olacak mı” sorusuna ise “Katiyyen olabilemez!” diyen Elçibey, “İdeoloji çok kötü bir şeydir. Hayatı durdurur. Devleti ideoloji ile bağlamak çok fena birşeydir” diye devam etti.

Güney Azerbaycan hakkında yöneltilen sorulara karşı Ebulfez Elçibey, “Güney Azerbaycan’daki kardeşlerimiz de şuurludur ancak yönetim onlara nefes aldırmıyor. 3 milyon Güney Azerbaycanlı Azeri  Türkü dış ülkelere iltica etmiştir. Halk Cephesi Güney Azerbaycan’da da faaldir” dedi.

Azerbaycan’ın istikbalini kurarken Türklük ve İslamlıktan istifadenin yanında Batı’dan istifade edeceklerini belirten Ebulfez Ali Elçibey’e “Batı’nın bugün kendi akılcı temellerini demokrasiyi, bilimi dahi sorguladığının” hatırlatılması üzerine Ali Elçibey, bunları bildiklerini ancak Batı’nın bu noktaya  gelmesinde kullanılan vasıtaları da kullanmağa mecbur olunduğunu belirtti. Elçibey, Batı’nın felsefesini  benimsemeyeceklerine dikkat çekerek, “biz geleceğimizi kendi medeniyetimizden çıkaracağımız temel üzerine kuracağız” diye konuştu.

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı tarafından düzenlenen Azerbaycan gezisine katılan Kubbealtı Vakfı Neşriyat Müdürü Sait Başer ile Yağmur Tunalı tarafından Bakü’de gerçekleştirilen röportaj ve video çekimi önceki akşam Kubbealtı Vakfı’nda akademik bir dinleyici topluluğu tarafından ilgiyle takip edildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s