Damlalar – 372

Akledene İbret İkram Edildi, İbretle Ayete Devam Edildi…
Akletmenin kesret âleminde “kıyas” ile mümkün olabilmesi, aklın bu muazzam var oluş karşısında aczini görmeyi de beraberinde getiriyor. Kesret’in nihayeti var mıdır? Varsa, o nihayet’in ötesine dair bu mukayese aracı bize neyi nasıl anlatacak? Anlatsa da anlama nasıl mümkün olabilir?..

Tam bir kanaat, kusursuz anlama, murad-ı ilahi midir acaba? Yoksa bir pencere açılması mıdır kasıd? “Yola girdikten sonrası” O’na mı kalıyor? Kesret ve akıl ilişkisi görülmeden akletmeyi tam olarak doğru bir yere koymuş olur muyuz? Yoksa işin sırrı “Gönül”de mi? Gönül bizdeki Külliyet’in diğer adı mı?

“Kalpleri var akletmezler (Âraf suresi,179)” hükmünde derinleşmek mi gerekiyor ? Kalp ile akıl etmek? Bu ifadede aslî öznemiz “kalp”mi? “Kalpleri var…” , “kalbin de sahibi” olana mı bakalım “kendimiz”i arayınca?

Buradaki sıraya bakarsak, aklı kalpte, kalbi de Hakk’da bilmek gerektiğini görüyoruz. Bunları ayrı saymak bizi hüsrana savuruyor. Bir Hadis-i Şerif aklıma geliyor: “Mü’minlerin kalpleri Rahman’ın iki parmağı arasındadır”. Olan ve olduran “O” diyeceğiz, sanırım. Kolayca intibak edilemiyor bu gerçekliğe tabii…

Casiye 13″Ve sahhare lekum mâ fîs semâvâti ve mâ fîl ardı cemîan minh(minhu), inne fî zâlike le âyâtin li kavmin yetefekkerûn(yetefekkerûne).Ve göklerde ve yerde olanların hepsini kendinden (bir lütuf olarak) size musahhar (emre amade) kıldı. Muhakkak ki bunda, tefekkür eden bir kavim için mutlaka âyetler (ibretler) vardır. ”

Akledene ibret ikram edildi
İbretle âyete devam edildi…

Anlama anlama anlama… Aklı küçümsemek İslama aykırı….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s