Kültürümüzün Uç Beyi

Sait Başer, “Kültürümüzün Uç Beyi”, https://saitbaser.com/2013/12/05/kulturumuzun-uc-beyi /

 

Yahyâ Kemal olmasaydı ne olurdu? Yakın tarihte birçok temel meseleye dikkat çekmesi, yeni bir fikrî sistem içinden bakarak yarattığı sanatın câzibesi aydın tabakamıza hükmetmeseydi ne olurdu diye bir an düşünsek!?

Türk fikir, sanat ve ilim hayâtına doğrudan ve dolaylı tesirleri olmasaydı, bugün bilinen bir çok şöhretli ve yeni millî hayatın kurucu isimleri Yakup Kadriler, Halide Edipler, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Tanpınar, Banarlı, Ayverdi ve Necip Fâzıllar… velhâsıl yeni Türk edebiyâtı belki yine doğardı, ama acaba hangi mâhiyette?

Türk Mûsıkîsi, mîmârîsi, dili belki yine farkedilirdi ama “âbidelerde mücessemleşen Türk ruhu”, “Itrî”, “Rindlik”, “Münir Nûreddin”, “Ekrem Hakkı Ayverdi ve Dev Osmanlı Mîmârîsi Külliyâtı”, “Türk Müslümanlığı” tesbiti…gibi daha nice mevzu ve değerli isim yine de bilinebilir miydi? Dolayısıyle Yahyâ Kemal’in Türk entellektüel hayâtındaki yeri tam anlamıyla bir “öncülük” gelecek zamanlara doğru bir istikbal tasarımı yaratıcılığı, bir kültürel uçbeyliği mâhiyetindedir.

Ancak hakkında yazılanlardaki genel hayranlık havası ve bazı değerli imzâların değerli analizleri istisnâ tutulursa; doğrusu bu mütefekkir şâirimizin düşünce, duygu ve inanç dünyâsının lâyık olduğu ve yarattığı muhtevâ ile mütenâsib bir çerçeveye oturtulduğunu maalesef söyleyemiyoruz.

M. Fuat Köprülü, Darü’l-Fünun’da öğrenci iken Yahya Kemal de tarih müderrisi(profesör)dir. Yahyâ Kemal, dinlerin milletlerin mektebi olduğuna kani olduğu gibi millet hayatının tarihî seyri içinde, inançların gelenekleşmesi sonucu, dinin de millîleştiği görüşündedir. Paris’ten İstanbul’a geldikten sonra ilmî temaslarında bu konuya da yer veriyordu: “Fuad Köprülü de bütün dil ve edebiyatların mukayesesi mevzûlu bir eser yazmak müddeâsındaydı. Ben kendisine demiştim ki: -Bu büyük mevzûa girmeyiniz. Bizim daha mühim mevzûlarımız vardır. Meselâ şu Ahmed Yesevî nedir ? Kimdir ? Bir araştırınız. Bakınız bizim milliyetimizi asıl orada bulacaksınız.” Hâce Ahmed Yesevî’de dini değil milliyeti aramak! Halbuki Yesevî’nin eserinde açık bir Türklük veyâ milliyet konusu yoktur. Onda, bir dünya görüşü esastır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s