Özüne Günü Değmek

1234506_436918509758305_2118047938_nOrhun Kitabeleri’nde “Özüne küni tegmek” diye bir ifade kullanılır. Özüne günü değen kişi hasedçi, fitneci olmakta; o kişi veya kişiler kıskançlıklarından dolayı hem halk, hem de Kök Tanrı nezdinde nâhoş bir mevkîye düşmüş sayılmaktaydılar.
İslâmiyet kıskançlığı asla tasvip etmemekte, her türlü melânetin başı, fitnenin ateşi yerine koymaktadır. Katliamdan daha büyük suç sayılan …fitnenin, insanlar arasına nifak sokmanın başlangıcı işte bu: Özüne günü değmek. Yâni kıskanmak.
Yusuf Peygamber’in Kur’ân’da anlatılan kıssası, kıskançlığın berraklaşmış bir örneği. Hz. Yusuf’a kardeşleri bile dost değildi. Kardeşlerinin kıskançlıkları gerçi Yusuf’a önceleri zarar verdi. Ama bu zarar -onun olaylar karşısındaki metin tavrı sebebiyle- kâra dönüşmüş, Hz. Yusuf Mısır’a sultan olmuştur.
Hz. Peygamber de bu hususta çok hassas. Kıskançlığı mü’min kardeşine Hakk’ın lâyık gördüğünü çok bulmak gibi, Hakk’ın hoşuna gitmeyecek bir davranış ve niyet bozukluğu olarak değerlendiriyor.
İnsanların elde ettikleri ve edecekleri her türlü nimet ve yüz yüze geldikleri musibetler, onlara dâimâ kendilerinden gelmekte ve herkes attığı okun avı olmaktadır, diyen din ulularımız gelmiş geçmiş. Başkasının vasıl olduğu nimeti kıskanmak insanı daha iyi bir noktaya getirmez ki!
Bilakis.
Her insan ancak kendi özüne ulaştığı ölçüde zengin, nefsini terbiye ettiği kadar büyük.
Yâni tevazuu, muhabbeti ve hizmeti kadar değerli.
İnsanın gönül enerjisini harcayacağı daha makbul duyguları var. Bir tasavvuf büyüğümüz olan Ken’an Rifâî’nin sözüyle: “İnsanın benim diyebileceği iki şeyi vardır: Kalbi ve zamanı! Bunlara sahip olamayanın sermayesi sıfır olur.”
Bu hissin içinde, kökünde en çiğ haliyle nefsin yattığını görmeli. Tamamen akla vicdana rağmen gelip kalbe yerleşen bu duyuşun bizi insanlıktan çıkardığını fark etmeli…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s