Kozmik Fırtınalarda Kılavuz İhtiyacı…

1098307_422067024576787_927702406_nEvet hepimiz, her atomda devamlı yürüyen hareket ve değişim sebebiyle bir gördüğünü bir daha görmiyen, bir yediğini bir daha yemiyen, bir anını bir daha yaşamıyan, bir sevdiğini bir daha sevmiyen… birer masal şehzadesiyiz! Varlığı statik sanmak da bir cahil rahatlığı; ama bu bilgisizlikten sıyrılırken içine yuvarlanılan “hareket anaforu”nun savurmasından da muztaribiz.
Bu alt üst yuvarlanışlardan, tutunacak bir sağlam kriter bulamayışlardan sıyrılabilmek için, bir “kurtulmuş” istiklal sahibine nisbet etmeli insan kendisini, derim. İster fizik âlemde ister metafizik alanda olsun, herbirimiz aslında birer nisbetler sistemi içindeyiz ve “kişiliğimiz” saydığımız o nisbetler dairesini bir kozmik bayrağa bağlamakla sükûnet bulacağız… Neticede inanan da inanmıyan da birer tür “yolcu”! Bayrağını hür ufuklara yöneltmiş bir amiral gemisine bağlı olmak küçümsenir bir emniyet değil…
Dolayısıyla kimin hayatında konjonktürel dengeleri ve moda rüzgarlarını aşıp, hikemî ve Tevhidî bir nîrengî noktası belirleyici hale gelmişse, önünü ardını gören bir irtifaya da ulaşmış sayılır. İsterse hayatın durmayan devinim ve değişimiyle bir gördüğümüzü bir daha görmesek bile, her gördüğümüzde “o hikemî eksen”i yakalamakla, kozmik alemin azametinden ötürü tutulacağımız şaşkınlıktan da kurtulmuş olacağız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s