Bismillâh!..

Türk Edebiyatı, Ekim 1995, Sayı: 264, 31

Usta şâir Bahtiyâr Vahapzâde’nin “İnsan yandıkça yaşar” mısrâı ile depreşen gönül dağı, sonunda uzun süredir ele almadığımız, küstüğümüz kaleme özleyişin şiddetini de duyuruverdi. Ama kalem ne yapsın!..

O, yere göğe sığmayan derd-i derûnu nice ortaya koysun? Dümdüz akıp giden hayat nehrini geriye çevirmek ne mümkün. Çâre firavunlaşmak ise bundan bize ne!

Bize: “Ol deyince olduranın doksandokuz adı ile” güzelliği gerek…

İşte yazı bu: “Ol!”

Yarabbi! Aczin böylesi miydi şâire çığlık çığlık:

“Nur Allahım bize nur
Sen ol dersin ve olur” dedirten?

Ah! Nolurdu bir “Bismillah…” çekiverseydik. Her başlangıcın bir “Ol” emri taşıdığını, her Besmele’nin o yaratışa (kulluk ve aczimizi hissederek) iştirak niyetini dillendirdiğini unutmadan, Rahmet zarfındaki tecellileri talep mâhiyetinde bulunduğunu yâd ede ede yaratılışa aktif olarak katılıverseydik. İradelerimizi gerçekte zâten öyle olduğu gibi, şuurda da küllî olana râm ediverseydik.

Her oluşun bir yanma, her yanmanın da bir oluş ve uyanma getirdiğini biliverseydik.

Ateşin yaşama enerjimizin ta kendisi, yanıp tükenmenin ise mutlak sükûnete, vuslata alem olduğunu söylesek, “Cehennem’de günâhın yanıp kulun yanmadığını” haykıranlara iştirak etseydik ne olurdu? Ne olurdu bütün varlığın birer enerji ve ateş varyasyonuyla var ve yaşar hâlini dile getirseydik… Suçun da hayrın da aynı kanuna tabi süregelip süregittiğinden dem vursak, ne olurdu nâr’ın da nûr’un da insanı münevver kıldığını ifâde kalıplarına döksek…

Bu hikâyenin ezelden ebede sürgit tekrarlandığını, bizlerin ise bu filme bir yerinden sessizce katılıp, yine bir başka anında çekilip gittiğimizi görüversek; oyunun kurallarına zerre kadar duhûl edemeden, “ben’im!” diye aynaları eskittiğimiz vücutlarımızın dahî bizden habersiz, genel oluşun pasif unsurları haliyle görev yaptıklarını anlayıverseydik ne olurdu?

Besmele’yi çeken irâdeyi kendi aslî kimliğiyle ve olanca çıplaklığıyla bir yakalayıverseydik ne olurdu, ha ne olurdu?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s