28 Şubat Devam Ediyor

Üniversitelerin Fen Edebiyat fakülteleri mezunları öğretmen olamıyorlar. İlahiyat, Güzel Sanatlar ve Konservatuar mezunları da öyle!
Yani kültürü aktarıcı uzmanlık alanları iptal ediliyor…
28 Şubatçıların Eğitim fakültelerine yükledikleri misyon ile, “irtica”ın önlenme formülü buydu! Zorunlu eğitimi 8 sene yaparak da mahallî imkanlarla çocuklara kültürün intikali engellenmişti!
Şimdi artık “yepyeni” ve 28 Şubat karşıtı (!) bir iktidarımız var ve 10 seneden beri iktidarda.
Bakıyoruz, aynı sıkıntılı uygulama daha da usturuplu bir yöntemle devam ediyor. Artık Edebiyat fakülteleri, İlahiyatlar, Konservatuarlar ve Güzel Sanatlar okullarında “irtica”a hizmet edecek bölümler, meslek veremediklerinden kapanıyorlar giderek… Tarih, Edebiyat, Türk Dili, Çağdaş Türk Lehçeleri, Felsefe, Sosyoloji… gibi bölümler tedricen öğrencisiz kalıyor ve kapılarına kilit asmaya başlıyorlar.
Biz de Türk tarih ve kültürünü anlatmak üzere ABD’den uzmanlar getirtiyoruz!!!
Soru şudur:
Bu iktidar ile 28 Şubat Örtük Cuntası aynı merkezlerin dikte ettiği politikalara mı angajedir? Bu iktidar, o kadar uzman kadrosu ve muzdarip mensubuna ve seçmenin umutlarına dayalı bir millî çizgi seçmek yerine, Balyoz malyoz gibi pandomimlerin arkasından o meşûm çizgiyi yürütmekle mi GÖREVLİdir?
Bir tahterevalli oyunuyla, 28 Şubatçılar nefretin paratöneri olup, uygulama bu “sempatik iktidar eliyle” devam mı ettiriliyor?
Bu toplumdaki kültürel devamlılık çizgisinin derin vadileri yerine İsmet Özel hezeyanlarını kimlik diye yutturan bir oyuna mı muhatabız? Artık mahallî imkanlarla sözlü aktarım imkanları iyice zayıflamış bir topluma eğitim ve kontrollü bir medya eliyle kimliksizleştirme operasyonu mu yapılıyor? / Sait BAŞER

1396004_465478973568925_2056616381_n (1)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s