İnanmak…

Sait Başer, “İnanmak…”, Damlalar, Ramazan Dergisi 18, Tercüman, İstanbul, 02.05.1988

“Kötülük yapana beddua etmeye ne hâcet ! O zaten bu rolü üstlenmekte, fenalığa âlet olmakla fiilen bir cezayı yaşamaktadır. Bir de Allah ‘a akıl öğretir gibi bedduaya ne lüzum var? Elinden gelirse hidayet dile veya sus!” diyor bir Hakk dostu ulu insan.

Keza: “Yaptığın iyiliğe karşılık bekleme. Çünkü o iyiliğin karşılığı bizzat bu davranışta gizlidir. Öyle davranabilmen zaten doğrudan doğruya bir karşılıktır” diyor.

İnsan asıl kendi öz cevherini sonradan bulaşmış, ârızî lekelerden temizlemeli. Nefsini takviye eden duygulan törpülemeli. Törpülemeli, gönülden beniiği arıtmalı ki aslı Allah’a ait olan ruh hakiki letafetiyile zuhur planına çıksın. Yapılan iyilik¬ler arınmadır. Karşılık beklemek, o fiili satmak olur, arınmak değil!

Zaten ruh Külli iradeye tâbi oldukça, Hakk kudretinin tecellîlerine nasıl mazhar olmaz?
Fakat önce inanmalı.
Önce ruha, o engin ufku hatırlama imkânı verilmeli yani!.. Yani ruhun Allah sonsuzluklarında cevelân ve seyir gücü bulunduğunu benimsemeli önce. Benimsemeli ve o yüceliklere ulaşmak için Hakk’ın gösterdiği kestirme metodu, teslim olup arınmayı göze almalı. Yani talebini ve hedefini bir tesbit etmeli.

Onun için olsa gerek: “İnsanın değeri talebiyle ölçülür, talebiniz neyse siz o kadarsınız” denmiş. Ruhun gücü inancın çapı kadar sayılmış. İnsanlık cevherinin, bu muazzam potansiyel ruh enerjisinin inandığımız kadar devreye gireceği düşünülmüş…

İnandığınız kadar o’sunuz.
İnandığınız kadar büyük, inandığınız kadar güçlü, inandığınız kadar güzelsiniz.
İnandığınız kadar sevgi dolu, inandığınız ölçüde vericisiniz.

Sevdiğiniz miktarda fedakâr, nefisten geçicisiniz; ruha mensub ve Hakk’a ya-kınsınız. Verdiğiniz ölçüde nefisten verir, gönlünüze inersiniz: İşte asıl karşılık!
“Kulum nafile (farzlar dışında, sadece Allah rızası için yapılan) ibadetleriyle bize o derece yaklaşır ki, biz onun gören gözü, tutan eli, yürüyen ayağı oluruz” Kudsî Hadîs’i onu söylüyor olmalı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s