Kubbeler

Sait Başer, “Kubbeler”, Damlalar, Ramazan Dergisi 1, Tercüman, İstanbul, 15.04.1988

Süleymâniye’yi uzaktan seyrederken o dağ dağ haşmetiyle İstanbul’un gönlüymüş gibi hissederim. Kubbe kubbe yükselişler hilâllerle, alem alem yücelişler, birleyişler…

Kubbeler, hep cihan mimarîsinin evliya mimarlar elinde minyatürleşmesi gibi gelir.

Kubbeler, içlerinde kâmil insan varmış gibi mustağnî, mükemmellik duyguları aşılayan küçük cihanlardır.

Kubbeler…

Bizim dünyalarımız.

Ney inlemeleriyle beraber, tevhîd söyleyen hatlar, aşk ilân eden nakışlarla yürek yüreğe kubbeler… Kendi gök kubbemizin altında zaman içre zaman gibi kubbelerimiz. Türk’ün mü’min gönlünün taşta kurşunda tecellîleri.

Ehil elde, inanmış kalplerden gelen ilhamlarla şekillenen, yoğrulan vatan taşı toprağı bu kubbelerde ebedî güzel; daha güzeli şahsiyetli, altında toplanan şerefli kavme âşık.

Kara sevdalı bir âşığın sevgilisine bitmeyen seranatı gibi, yüzlerce Sinan elinde onbinlerce aşk nâmesi saymalı bu kubbeleri… Ganî bir gönül saymalı hastaya da, sağa da, mü’mine de, münkire de açık… Yolcuya konuğa, darlığa varlığa, göçmene yerliye hep açık. Onarana, yağmalayana… Bazen kör kazmaya bile vermiş bağrını… Bu kadar varlık iddiasından, benlikten uzak.

Kubbeler…

Âh!.. Her biri müşfik, sevgi dolu yürekler gibi vatan coğrafyasında sıcak sıcak atan kubbeler… Türk Müslümanlığı’nın güzel, engin incelmişliğini, zarafetini dosta düşmana, yâre ağyâre, mümine münafığa gösteren, ilân eden kubbeler…

Kubbelerimiz!

“Türk Müslümanlığı’nın güzel, engin incelmişliğini, zarafetini dosta düşmana, yâre ağyâre, mümine münafığa gösteren, ilân eden kubbeler…”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s